Mergvakaris – tai smagi šventė merginai, kuri rengiasi tekėti. Jo tikslas yra susiburti drauge visoms draugėms ir giminaitėms bei linksmai atšvęsti, patarti ir padėti nuotakai apsispręsti arba net bandyti ją perkalbėti tekėti. Tuo pat metu (kelios dienos, savaitės prieš arba po) yra švenčiamas ir bernvakaris, kurio metu vyro draugai jį „išlydi” į naują sutuoktinio gyvenimą.
Mergvakariai yra švenčiami nuo senų laikų. Ši šventė turi gilią prasmę ir tradicijas. Nuo seno būsimą jaunamartę susirinkę draugės atitinkamai „išleisdavo” tekėti. Mergvakaris – tai paskutinis vakaras, kuomet jaunoji gali pasibūti ir pasilinksminti su draugėmis bei seserimis. Juk seniau, jeigu ji ištekėdavo, susitikimo tekdavo laukti ne vieną savaitę ar mėnesį, o kartais – ir keletą metų. Dažnai ši šventė buvo apraudojama dėl ilgo išsiskyrimo. Bet tuo pat metu būdavo smagiai ir iki ašarų prisijuokiama prisiminus vaikystę, slaptus pasimatymus bei smagias kaimo vakaruškas.
Šiandien mergvakaris yra švenčiamas kiek kitaip, nes laikai pasikeitė ir nebereikia verkti dėl ilgo išsiskyrimo. Šiais laikais nebėra neįveikiamų atstumų, o su drauge ar seserimi kalbėtis mobiliuoju telefonu ar interneto pagalba galima kiekvieną dieną. Keičiasi ir mergvakarių idėjos. Seniau buvo paisoma tam tikrų ritualų ir tradicijų, o šiandien norima pramogų ir nepatirtų pojūčių.
Žinoma, jeigu norima susipažinti su senosiomis mergvakarių tradicijomis, galima būtent tokią šventę jaunajai ir surengti. Įmonės, kurių pagrindinė veikla yra renginių organizavimas, mielai Jums šiuo klausimu padės ir pakonsultuos arba pasiūlys kitų idėjų, kaip smagiai atšvęsti mergvakarį.
Nors galite iniciatyvos imtis visos pamergės ir draugės kartu ir suorganizuoti tikrą tradicinį lietuvišką mergvakarį. Tam būtini atributai: lietuvių liaudies tautiniai drabužiai bei instrumentai, gintaro aksesuarai, vainikėliai. Šukuosenos, matyt, ir taip jau aiškios – supintos kasos. Galite iš anksto pasirūpinti liaudies muzika, atitinkamai paruošti šventės patalpas (karpiniai, sodai, drožiniai, molio dirbiniai, lauko gėlės). Galėsite visos drauge dainuoti liaudies dainas, minti mįsles, kuri eilėraščius, gaminti ir valgyti tradicinius lietuvių liaudies patiekalus. Mergvakario metu galite jaunąją išmokti liaudies amatų: pynimo, vėlimo, mezgimo, verpimo, audimo ir pan. Vakaro atrakcija gali būti dūminė pirtis.
Štai taip smagiai ir šiais laikais paisant lietuvių liaudies mergvakarių tradicijų galite išlydėti draugę į sutuoktinės gyvenimą ir kartu pasilinksminti.