Daugybė kompiuterių vartotojų supranta, kad jų kasdien naudojamas kompiuteris turi būti tinkamai apsaugotas, pasitelkiant ne tik šiuolaikines ir visame pasaulyje pripažintas antivirusines programas, tačiau taip pat nepamirštant ir savo priimamų sprendimų internete, kurie turi būti labai atidžiai pamatuoti ir įvertinti. Tačiau šiandien išmaniaisiais telefonais yra naudojamasi kur kas dažniau nei kompiuteriais ir nepaisant to, kaip bebūtų paradoksalu, vartotojai kur kas rečiau pagalvoja apie savo saugumą naudojantis išmaniaisiais telefonais.
Tai neabejotinai yra labai didelė saugumo spraga, kuria netrunka pasinaudoti piktavališkai nusiteikę programišiai. Todėl jei jūs esate užkietėjęs išmaniųjų telefonų vartotojas, kuris iš savo rankų nei akimirkai nepaleidžia išmaniojo telefono, šie patarimai turėtų apsisaugoti jus nuo daugybės galimų saugumo problemų 2020 m.
Autentifikacija
Kai kuriems iš jūsų gali atrodyti, kad savo išmaniojo telefono užrakinimas yra savaime suprantamas dalykas, tačiau nepaisant to, anaiptol ne visi išmaniųjų telefonų vartotojai apsaugo savo telefonus pasitelkdami papildomos autentifikacijos galimybę.
JAV atliktų tyrimų duomenys rodo, kad beveik trečdalis amerikiečių nenaudoja jokios išmaniojo telefono ekrano užrakinimo priemonės. Tačiau jei jūs naudojate išmanųjį telefoną, jo užrakinimas yra tiesiog būtinas. Ir dėl to negali būti jokių diskusijų. Tuo tarpu naudojat autentifikacijos funkciją, tikrai neturėtumėte pasitelkti „L“ formos principo ar 1234 PIN numerio. Efektyviausia tokiu atveju naudoti biometrines funkcijas, tokias kaip pirštų antspaudas ar veido atpažinimas, kartu su slaptažodžiu, sudarytu tiek iš raidžių, tiek ir iš skaičių ar papildomų simbolių.
Naudokitės tik oficialiomis parduotuvėmis
Įsigyti išmanųjį telefoną, kuris būtų „nulaužtas“, kai kuriems gali atrodyti kaip natūralus sprendimas, tačiau išmaniųjų telefonų gamintojai niekuomet nepataria to daryti. Ir tam yra labai svarbi priežastis – tai pasižymi kur kas didesne rizika.
Be to, tokiuose išmaniuosiuose telefonuose kartais gali būti įrašyta ir neoficiali mobiliųjų programėlių parduotuvė, kuri nebus taip atidžiai stebima ir prižiūrima kaip oficialios parduotuvės. Tokiose parduotuvėse mobiliosios programėlės įprastai nėra peržiūrimos ir nepereina sudėtingo bei griežto patvirtinimo proceso, o tai reiškia, kad išmaniųjų telefonų vartotojai iš jų gali atsisiųsti kenkėjiško pobūdžio mobiliąsias programėles, galiausiai pavagiančias asmeninius duomenis, vartotojams svarbią asmeninę informaciją ir sutrikdančias išmaniojo telefono veikimą. Todėl mobiliąsias programėles atsisiųsti turėtumėte tik iš patikimų ir oficialių parduotuvių.
Mobiliosioms programėlėms suteikiami leidimai
Kiekviena mobilioji programėlė prašo išmaniojo telefono vartotojo suteikti jai tam tikrus leidimus, kurių pagalba jos galėtų tinkamai veikti ir vartotojas galėtų naudotis visomis mobiliosios programėlės galimybėmis.
Įprastai vartotojai, kurie atsisiunčia jiems reikalingą mobiliąją programėlę, jos įrašymo metu nė nežiūrėdami ir nesigilindami sutinka suteikti visus prašomus leidimus, spustelėdami vos vieną ar kelis mygtukus. Tačiau nepaisant to, kaip patogiai visa tai beskambėtų, jūs visuomet turėtumėte labai atidžiai įvertinti tai, kokių leidimų prašo jūsų pasirinkta mobilioji programėlė.
Jei jūs akimirksniu sutiksite su visais leidimais, kartais galite padaryti sau meškos paslaugą, mobiliajai programėlei suteikiant prieigą prie savo asmeninių duomenų, kurių iš tikrųjų jūs niekam nenorėtumėte atskleisti. Be to, tai kai kurioms mobiliosioms programėlėms suteikia galimybę stebėti ir sekti išmaniojo telefono vartotoją. Todėl būkite budrūs ir visuomet gerai apgalvokite, kokius leidimus jums iš tikrųjų verta suteikti mobiliosioms programėlėms.
Duomenų užšifravimas, atsarginė kopija ir programinės įrangos atnaujinimas
Viena iš pagrindinių taisyklių, kuria turėtų vadovautis kiekvienas išmaniojo telefono vartotojas, yra reguliarus telefone laikomos informacijos atsarginės kopijos padarymas. Jei išmanusis telefonas apkrečiamas virusu ar į jį yra įsibraunama kitais būdais, sunaikinant išmaniajame telefone esančią informaciją, atsarginė kopija gali padėti išsaugoti savo duomenis.
Tuo tarpu duomenų užšifravimas taip pat yra labai svarbus žingsnis, kuris dažnai yra nuvertinamas. Jo pagalba galima gerokai apsunkinti „darbą“ kibernetiniams nusikaltėliams, kurie bandytų pavogti jūsų išmaniajame telefone esančius duomenis. Be to, prie jūsų išmaniojo telefono saugumo reikšmingai gali prisidėti ir reguliarūs programinės įrangos atnaujinimai, padedantys ištaisyti įvairias saugumo spragas.
Antivirusinių programų naudojimas
Begalė išmaniųjų telefonų vartotojų nuvertina antivirusinių programų naudą ir svarbą – ir tai iš tikrųjų yra stebėtina, kadangi vartotojai, kurie naudojasi kompiuteriais, dažniausiai visuomet pasitelkia vienokias ar kitokias antivirusines programas.
Viena iš tokio neteisingo ir vartotojų saugumui rizikingo požiūrio priežasčių slypi senamadiškame mąstyme, jog tai vis dar yra tik mobilusis telefonas, o ne asmeninis kišeninis kompiuteris. Tačiau statistika rodo, kad išmanieji telefonai yra labai dažnas kibernetinių nusikaltėlių taikinys ir įsilaužimai į išmaniuosius telefonus šiandien yra kasdienybė. Todėl savo išmaniajame telefone privalu naudoti patikimą antivirusinę programinę įrangą.
Nuotolinis duomenų ištrynimas
Jau supratote, kad savo išmaniajame telefone jūs turėtumėte naudoti antivirusinę programą, tačiau norėdami užtikrinti dar didesnę savo asmeninių duomenų apsaugą, galite apsvarstyti ir nuotolinę duomenų ištrynimo funkciją, kurią siūlo kai kurios antivirusinės programos.
Tuomet, išmaniojo telefono vagystės ar praradimo atveju, išmaniajame telefone esančius duomenis būtų galima ištrinti nuotoliniu būdu. Nors toks sprendimas gali skambėti labai radikaliai, tai gali tapti efektyvia priemone – ypač, jei jūs savo išmaniajame telefone saugote daug svarbios informacijos. Be to, kaip alternatyvą tokiam sprendimui, jūs galite nustatyti, kad jūsų išmaniajame telefone saugoma informacija išsitrintų automatiškai, jei per tam tikrą bandymų skaičių nebūtų sėkmingai atliekama autentifikacija.
Įtartini skambučiai ir „phishingo“ žinutės
„Phishingo“ apgavystės įprastai yra vykdomos el. laiškais, tačiau tai nėra vienintelė sukčių pasitelkiama priemonė. Trumposiose SMS žinutėse taip pat gali būti kenkėjiškų nuorodų, kurios gali užkrėsti išmanųjį telefoną. Be to, negalima pamiršti, kad apgavystės vyksta ir telefoniniais skambučiais. Jūs galite sulaukti skambučio iš užsienio. Perskambinus į tokį numerį, jūs galite būti apmokestinti labai dideliais pokalbių tarifais, todėl prieš darydami tai, turėtumėte labai gerai pagalvoti.
Fizinė išmaniojo telefono apsauga
Iki šiol buvo paminėta labai daug skaitmeninių saugumo priemonių, kurių pagalba galite apsaugoti savo išmanųjį telefoną ir jame esančius savo asmeninius duomenis. Tačiau ne ką mažiau svarbi yra ir fizinė jūsų kasdien naudojamo išmaniojo telefono apsauga. Ir šiuo atveju neturėtų būti pamirštos nei mobiliųjų telefonų ekranų apsaugos, nei tvirti ir kokybiški mobiliųjų telefonų dėklai. Be to, budrumas taip pat yra vienas iš prioritetinių veiksnių, galinčių padėti apsisaugoti nuo fizinių vagysčių, kurios vis dar yra labai dažnos.
Tai gali nutikti ir jums
Tikėkimės, kad jums niekuomet neteks susidurti su įsilaužimu į jūsų išmanųjį telefoną, jūsų asmeninių duomenų vagyste ar kitomis problemomis, kurias sukelia kenkėjiškos programos. Tačiau būtina pripažinti, kad tokia tikimybė visuomet egzistuoja ir tai, jog jums dar niekuomet nebuvo tekę su tuo susidurti, dar nereiškia, jog jums tai negali nutikti ateityje.
Jei būsite tinkamai pasiruošę ir visuomet tikėsitės blogiausio, savo asmeninius duomenis apsaugosite kur kas efektyviau ir galėsite jaustis saugiau. Ir net jei jums teks susidurti su įsilaužimu į jūsų išmanųjį telefoną, iki tol tinkamai atlikę savo namų darbus, jūs galėsite kaip įmanoma labiau eliminuoti padarytą žalą ir išsaugoti savo privatumą.