Žmonės nuo senų senovės mėgo puoštis ir gražintis. Ir kuo labiau mokslininkai, archeologai, istorikai ir tyrėjai gilinasi į mūsų praeitį, tuo akivaizdžiau matome, kokio ypatingo grožio tuomečiai papuošalai puošė žmones. Todėl, kai papuošalai buvo ir yra tokia svarbi mūsų įvaizdžio dalis, verta pateikti galbūt daugeliui iš jūsų dar negirdėtų įdomių faktų iš viso pasaulio.
- Kiek metų yra pačiam seniausiam kada nors rastam papuošalui? Atsakymas – daugiau nei 100 000 m. Tai buvo papuošalas, pagamintas iš Nassarius kriauklių.
- Amerikiečiai papuošalus vadina „jewelry“, o visi kiti juos vadina „jewellery“.
- Daugelyje pasaulio kultūrų papuošalai (įvairūs juvelyriniai dirbiniai) turėjo nubaidyti piktąsias dvasias ir apsaugoti nuo blogio jėgų, pvz., puikiai visame pasaulyje žinomas egiptiečių „ankh“.
- Anuomet papuošalai su inkliuzais buvo labai populiarūs. Egiptiečiai buvo pirmieji, kurie pradėjo dėvėti tokius papuošalus. Jie į mūšius keliaudavo dėvėdami papuošalus, kuriuose buvo skarabėjai. Žinoma, egiptiečiai nebuvo vieninteliai.
- 24 karatų auksas yra 99.9% grynumo ir dauguma Europos bei JAV juvelyrų teigia, kad jis yra pernelyg minkštas juvelyriniams dirbiniams gaminti. Tačiau 24 karatų auksas yra pripažįstamas įprastiniu Azijoje, Viduriniuose Rytuose ir Afrikoje.
- Pirmieji deimantai buvo iškasti Indijoje.
- Didžiosios Britanijos karūnoje yra didžiulis Cullinan deimantas – vieno iš paties didžiausio kada nors pasaulyje rasto deimanto dalis. Jis buvo rastas 1905 m. ir svėrė net 3,106.75 karatų (t.y. 621.35 g).
- Sužadėtuvių žiedų atsiradimas mena 1477 m. Juos išpopuliarino Imperatoriaus Maksimilijano I santuoka su Burgundijos kunigaikštyte Marija.
- Ar žinojote, kad tikram gintarui susiformuoti reikia bent vieno milijono metų?
- Gintaras gali būti ir senesnis nei 120 mln. metų.
- Ametistas yra tik viena iš kvarco versijų, tačiau jo graži purpurinė spalva paverčia jį labai populiariu pusbrangiu brangakmeniu. Rožinis, dūminis ir citrininis kvarcas taip pat yra labai populiarus.
- Emeraldai egiptiečių buvo kasami dar 3500 m. pr. Kr.
- Žadeitas kartais yra vadinamas „rojaus akmeniu“.
- Didelis ir tobulos kokybės rubinas yra vertas daugiau nei tokio paties dydžio deimantas.
- Safyrai gali būti labai skirtingų spalvų, tačiau pats populiariausias safyras yra mėlynas.
- Turkis yra randamas tik keliose pasaulio vietose – daugiausiai jo randama JAV pietvakariuose. Turkis yra vadinamas tradiciniu Š. Amerikos akmeniu.
- Istoriškai juvelyriniai dirbiniai dažniausiai buvo statuso simbolis. Pavyzdžiui, senovės Romoje tik nedidelė dalis aukštuomenei priklausančių žmonių turėjo teisę dėvėti žiedus.
- Penkto dešimtmečio viduryje apytiksliai 85 proc. amerikiečių vestuvių vestuviniai žiedai buvo naudojami ne tik jaunosioms (https://www.ekolje.lt/ziedai/moteriski-ziedai-3), tačiau ir jaunikiams.