Lietuvoje vis dar yra itin populiarus mitas, jog moterys yra diskriminuojamos atlyginimų atžvilgiu. Neretai šiuo mitu bando manipuliuoti politikos atstovai bei tie, kurie siekia gauti finansavimą tam tikroms organizacijoms. Gaila, tačiau, yra nemažai žmonių, kurie tikrai tikri, jog darbdaviai moterims tikrai moka mažiau nei vyrams. Sukurta netgi statistika, kuri ir parodo visus tokių tyrimų trūkumus. Tad, kodėl moterys neturėtų kliautis šiuo mitu aklai?
Atlyginimų skirtumą tarp moterų ir vyrų apskaičiuoti yra beveik neįmanoma. Tiksliau kalbant, norint išsiaiškinti diskriminacijos mąstą, reikėtų tyrimus atlikti kuo kruopščiau. Kaip jie atliekami dabar? – visiškai neracionaliai.
Trumpai tariant, visi viešai paskelbti tyrimai rodo, jog statistika yra išvesta remiantis paprasčiausiais vidurkių išvedimais. Ką tai reiškia? Tiesiog paimtos įmonės, atskirti moterų atlyginimai, ir atskirti vyrų atlyginimai. Galiausiai išvedami vidurkiai. Kodėl tai neracionalu? Trumpai tariant, atliekant tyrimą nėra atsižvelgiama į darbo valandas, kompetenciją, darbo pobūdį, pareigas ir įmonės pajėgumus. Aiškiau kalbant, natūralu, kad valytoja uždirbs gerokai mažiau nei vadovas.
Norint atlikti tikslius skaičiavimus, reikia vadovautis visais kriterijais, kurie būtų analogiški. Tad, reikia rinktis tokias įmones, kurios dirba po du tos pačios srities, tų pačių pareigų, tas pačias darbo valandas, tuos pačius rezultatus rodantys vyras ir moteris. Aiškiau kalbant, statistika turi būti vedama remiantis principu – užmokestis už vienodos apimties darbą. Jeigu moteris, dirbdama tą patį darbą, atlikdama jį per tą patį laiką, kaip ir vyras, turinti tą patį išsilavinimą ir pareigas, gauna mažiau nei identiškai dirbantis vyras, tuomet jau būtų galima kalbėti apie diskriminaciją.
Šiuo metu atlikti tikslius skaičiavimus nėra lengva, o kai kurie ekspertai teigia, kad praktiškai apskritai neįmanoma tiksliai apskaičiuoti diskriminacijos lygio, nes kaip jau minėta – reta įmonė turi po du tos pačios kvalifikacijos darbuotojus, kurie užima tas pačias pareigas. Tokiais atvejais reikėtų imti dvi skirtingas įmones, bet ir tai atsiranda daug kliūčių. Pavyzdžiui, nauja įmonė gali generuoti žymiai mažesnį pelną nei rinkos lyderė, todėl natūralu, kad atlyginimų skirtumai vėl bus nevienodi.
Tad, moterys turi suvokti, kad nėra jokių būdų apskaičiuoti diskriminacijos lygio kai kalba pasisuka apie atlyginimų mokėjimą.