Hiperhidrozė – sau ir aplinkiniams nemaloni liga

gausus prakaitavimasGausus prakaitavimas, dar vadinamas hiperhidroze, yra tik nedaugelio (apie 3 proc.) pasaulio gyventojų problema, tačiau tie, kuriuos ši būklė vargina, kenčia su kaupu. Sergant šia liga ne tik kyla didelis diskomfortas pačiam sau, bet ir aplinkui esantiems žmonėms. O ką dar kalbėti apie dėl to išsivystančią socialinę ir psichologinę įtampą.

Gausus prakaitavimas kaip liga atpažįstamas iš daugiau kaip 6 mėnesius besitęsiančio akivaizdžiai matomo prakaitavimo, kuris apima be jokios priežasties. Išskiriamas prakaitas būna gausus ir ne retai su aštriu kvapu. Turint šį sutrikimą labiausiai prakaituoja pėdos, veidas ir pažastys.

Hiperhidrozė gali būti paveldima, dažnai prasideda jaunam žmogui, iki 25 gyvenimo metų. Paprastą intensyvų prakaitavimą nuo hiperhidrozės skiria tai, jog antruoju atveju žmogaus prakaitavimas net gi trukdo jo kasdienei veiklai, yra itin gausus ir nuolatos pastebimas.

Iš esmės gausus prakaitavimas susijęs su nervų sistema. Tai gali būti cukraligės, skydliaukės ligų, menopauzės padarinys. Tikslioms priežastims nustatyti ligoniams atliekami tyrimai – nuo kraujo iki grybelių tyrimų, net krūtinės ląstos rentgeno, tačiau dažniausiai tikslių priežasčių nerandama ir liga efektyviai išgydoma intuityviai. Pastebėta, kad jeigu prakaituojama nakties metu, tai gali būti hormonų sistemos sutrikimų pasekmė.

Hiperhidrozė galbūt ir galėtų būti pakeliama žmogaus būklė, tačiau gyvename socialinėje ir civilizuotoje aplinkoje, kurioje akivaizdus ar net kvapą skleidžiantis prakaitas suvokiamas kaip prastesnės higienos ženklas. Dėl šios priežasties ligoniai nuolatos jaučia įtampą būdami šalia kitų žmonių. Ilgainiui sergantysis pradeda vengti viešų vietų, susitikimų su draugais, nes kyla didelis kompleksas dėl gausaus prakaitavimo. Jautresni žmonės dėl šio sutrikimo tampa depresyvūs, išsivysto psichologinės problemos.

Hiperhidrozės gydymas gali būti atliekamas anticholinerginiais vaistais, antiperspirantais. Kai kuriais atvejais leidžiamas botulino toksinas. Ši medžiaga blokuodama acetilcholiną sumažina prakaitavimą. Deja, jo poveikis yra laikinas – ilgiausiai efektyvi ši injekcija laikosi iki 8 mėnesių, po to procedūrą reikia kartoti.

Šios ligos profilaktikai siūloma ligoniui dėvėti natūralių medžiagų drabužius, kurie neprovokuotų prakaito išskyrimo. Taip pat žmogus skatinamas atsipalaiduoti, vengti stresinių situacijų.

Post Author: straipsniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.